Dan za spremembe in naših 15 prostovoljskih let

Danes niso le odprta vrata naše svetovalne pisarne za starejše, odprto je tudi naše prostovoljsko srce, ki z veliko mero prijaznosti sprejme vsakega, ki se nam želi pridružiti. Letošnje srečanje poteka pod sloganom Naj tvoja volja spreminja vesolja!

Zavod Oreli s pomočjo Občine Kamnik in podpornikov, kot je Calcit d.d., že 15. leto povezuje prostovoljce v sistem pomoči za starejše občane Kamnik, da lahko ti čim dlje ostanejo na svojem domu. Ponosni smo na naše ekipe prostovoljcev in se jim zahvaljujemo za njihovo delo. Prav tako hvala g. županu, Mateju Slaparju in vodji Oddelka za družbene dejavnosti, Katji Vegel za podporo pri našem delu, saj se naši prostovoljci vračajo in vedno znova skupaj tkemo mrežo pomoči, tako za mlade, predvsem pa za starejše.

Kamnik danes zopet praznuje, skupaj s prostovoljci in ekipo Zavoda Oreli. Na dnevu odprtih vrat ste se lahko pridružili aktivnim delavnicam (Ugani pesem, ko vidiš en verz, Ugani skriti predmet, Sodeluj pri  pripravi smiljevega mazila, Fotografiraj se z dobro mislijo…), lahko ste poslušali predavanje študenta Leopolda -  Zavod Oreli in naslavljanje potreb sodobne družbe, lahko ste se vpisali na različna izobraževanja in reševali anketo. Iz Centra za krepitev zdravja Kamnik so nas obiskale tri strokovnjakinje: Neža Studen, dipl. med. ses., je izvajala meritve krvnega tlaka in sladkorja s svetovanjem; Jelena Zlatković, dipl. diet., je svetovala o zdravi prehrani, Sara Šuštar dipl. fizio., pa je merila mišično moč s pomočjo ročnega dinamometra.

Na osrednjem dogodku so sodelovali Tomaž Plahutnik s čarobnimi citrami in medgeneracijski tercet deklet: gospa Štefka, Ana in Manca s prelepimi pomladnimi pesmimi. Svoje prostovoljske zgodbe so povedali osnovnošolci iz OŠ Stranje: Urban, Izaque, Maksi in Matic. Nika se je v imenu srednješolske skupine zahvalila s šopkom in darilom za lepo in varno okolje, kjer pridobivajo nova znanja in lahko razvijajo inovativne prostovoljske ideje. Mateja je povedala, da jo prostovoljsko delo življenjsko izpolnjuje, saj obiskuje tri uporabnike na terenu in vodi dve skupini – medgeneracijsko jogo in pogovorno skupino. Jana je prostovoljka šele eno leto, a ima prekrasno izkušnjo z uporabnikom, gospodom Jožetom Hribarjem, ki je povedal, da težko čaka četrtke, ko se srečata z Jano. Gospod je upokojeni rudar, ki zna ceniti dobro Janino družbo in odlične socialne pogovore.

Mag. Roman Rener pa je povedal, da smo v naši 15-letni zgodovini slišali mnogo zgodb, ki jih piše življenje – prijaznih in manj prijaznih. Naš prvi večji dogodek, ki smo ga organizirali, je bilo fotografiranje z invalidi - mladostniki v Triglavskem narodnem parku. Čudovito doživetje, saj so mnogi prvič držali fotoaparat v rokah. Fotografije smo razstavili na Bledu, v Infocentru Triglavska roža Bled.

Poleg pripravljenosti in srčnosti je potrebno imeti tudi veliko znanja. Znanja nam ne manjka. Leta 2010 smo prejeli nagrado za najboljši prostovoljski projekt v Sloveniji, ki nam ga je podelil tedanji predsednik države Republike Slovenije – dr. Danilo Türk. Od takrat pa vsako leto prejmemo priznanje za naše prostovoljske projekte.

Izvedli smo preko 50 različnih modulov izobraževanj (prostovoljstvo, računalniški tečaji, kdaj v dom za starejše, demenca, nepremičnine za starejše in drugo).

Vsa ta leta je bila odprta pisarna za starejše in INFO točka, kjer so uporabniki lahko prišli po nasvet ali naročili pomoč na domu. V pisarno so prišli na ogled našega dela predstavniki Združenih narodov, varuh človekovih pravic, različni ministri in drugi predstavniki institucij.

Pred leti smo za 5. december (mednarodni dan prostovoljstva) predstavili delo prostovoljcev poslancem v Državnem zboru. Skozi naše roke je šlo več generacij prostovoljcev. Danes so ti že mamice in očki in prav gotovo raste nova generacija prostovoljcev, najmlajši sta Anastazija in Zoja. Tri naše prostovoljke so končale Fakulteto za socialno delo in se odločile za profesionalno delo na tem področju. Sodelujemo s petimi fakultetami, od koder k nam prihajajo študentje na prakso.

Naš dan odprtih vrat zaključujemo z zgodbo, ki je zapisana v knjigi Mir, avtorja Karla Gržana: antropolog je v Afriki preizkušal obnašanje otrok. Pod drevo je postavil košaro slaščic. Otroke je postavil v  vrsto in rekel, naj na znak stečejo. Prvi, ki bo prišel do košare, bo dobil vse slaščice. Na njegov znak za začetek so se otroci prijeli za roke in počasi ter skupaj odšli do košare. Deklica je povedala: »Zakaj bi bil srečen le eden, vsi ostali pa nesrečni?«. In prav takšno poslanstvo opravlja Zavod Oreli.

Hvala vsem udeleženim za lepo medgeneracijsko srečanje!

O našem dogodku so pisali tudi na strani občine Kamnik, kar si lahko preberete tukaj.